Новий випуск дайджесту Глобальної мережі екологічного маркування (GEN) зібрав найцікавіші екологічні проекти та досягнення програм екологічного маркування різних країн світу.

GEN30 — 2015

Країни, що входять до складу GEN, продовжують обмінюватися екологічним досвідом. Свіжий номер дайджесту GEN починається з цікавого порівняння роботи екологів з вальсом – ми продовжуємо рухатися вперед, хоча часом нам доводиться кружляти на місці. У випуску GEN news №30 проглядаються деякі цікаві тенденції, якими ми хотіли б поділитися з Вами.

Досвід ряду країн, зібраний в поточному номері, доводить, що серед програм екологічного маркування намітився новий тренд – активно залучати кіно, телебачення і зірок шоу-бізнесу до висвітлення екологічних проблем та ідей дбайливого ставлення до довкілля.

Наприклад, американські вчені вирішили допомогти планеті за допомогою сучасного мистецтва. Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору не пошкодувала чотирьох петабайт даних і потужностей комп'ютерного кластера, який пропрацював безперервно 75 днів і ночей, щоб створити анімаційний фільм «Рік на Землі: життя в вуглекислоті». Вчені НАСА взивають до глядача – знову і знову звернути найпильнішу увагу на проблему викидів до атмосфери парникових газів. Яскраві анімаційні картинки покликані не забавляти кіноманів, а вселяти жах. Та як не злякатися, коли з екрана прямо на глядача обрушується отруйно-кислотний потік інформації про те, що навесні 2014 року, вперше в новітній історії людства, вміст вуглекислого газу в атмосфері перевищив 400 частин на мільйон і продовжує підвищуватися (стор. 10- 11).

Новозеландська програма екологічного маркування «Environmental Choice» уклала угоду з арт-студією Creative Media Works на випуск серії короткометражних фільмів, екологічної тематики. Одна з особливостей серіалу в тому, що в зйомках беруть участь молоді талановиті актори, які на доступній мові звертаються до молодого покоління – потенційних споживачів екологічних продуктів і майбутніх будівельникиків нового екологічно відповідального суспільства. Інша особливість – фільми не тільки розширюють екологічний кругозір глядача, але і демонструють, як застосовувати отримані екологічні знання на практиці. Як сказав один з ведучих програми: «Ми зустрічалися з багатьма менеджерами з продажу, фахівцями із закупівель, директорами відділів закупівель і щоразу дивувалися, наскільки ці молоді люди (а серед них дуже багато молоді) погано обізнані про екологічні проблеми. І ми зрозуміли – їм потрібен голос, молодий голос, якому вони повірять, який зможе говорити з ними однією, зрозумілою їм мовою» (стор. 26-27).

Не відстають від наміченого тренду і ісландські вчені. Університет Ісландії та Міської ради Рейк'явік спільно зі співачкою Бьорк створюють веб-інтерфейс, покликаний об'єднати науку, мистецтво, музику та екологію. Проект називається Biophilia, як і однойменний альбом співачки, і його головна мета (знову ж, спрямована на молоде покоління) – долучити дітей до творчості, показати їм нерозривний зв'язок між наукою і мистецтвом, навчити любити навколишнє середовище, піклуватися і захищати його. Запуск проекту намічений на 2015 рік, і до 2016 року він буде доступний тільки для країн північної Європи. Проте вже в наступному році передбачається вивести інтерфейс на міжнародний рівень (стор. 34-35).

А ось Міжурядова група експертів зі зміни клімату при Раді міністрів Північних країн Європи запустила інтерактивну прогностичну карту змін температурного режиму Землі і кількості викидів CO2. Відвідувачі сайту можуть простежити, як змінювалися дані показники з року в рік, а також заглянути в майбутнє і дізнатися, яким бачиться експертам наше найближче майбутнє (стор. 34-35).

Східна Англія, графство Лінкольншир теж вносить істотний внесок у боротьбу з глобальним потеплінням і концентрацією парникових газів. Незабаром в Лінкольнширі запрацює електростанція, яка використовує як поновлюване джерело енергії солому, зібрану з полів поблизу живущих фермерів. Завод буде виробляти енергію, достатню для освітлення 65000 будинків, а одержуваний в ході виробництва попіл можна використовувати як добриво для сільськогосподарських культур. Такий ось екологічний кругообіг соломи в природі, що дозволяє знизити викиди вуглекислого газу на 244 000 тонни щорічно (стор. 12-13).

Розвиток мультинаціональних зв'язків також впроваджує програма екологічного маркування Німеччини «Blue Angel», яка в 2014 році уклала угоду про співпрацю з програмами екологічного маркування Китаю і Японії. Угода, крім усього іншого, передбачає процедуру взаємного визнання результатів сертифікації екологічного маркування між цими країнами, що в перспективі, звичайно ж, буде сприяти розвитку торгівлі між країнами що представляють Сторони Угоди і світової торгівлі в цілому (стор. 28-29).

Новини програм екологічного маркування підтверджують, що все більше компаній прагне підтвердити екологічні переваги свої продукції згідно міжнародного стандарту ISO 14024.

Перші шпальти GEN news № 30 приділяються українській програмі екологічного маркування що проваджується Всеукраїнською громадською організацією «Жива планета».

Складна політична і економічна ситуація в Україні протягом року призвела до негативного глобального впливу на економіку, соціальну сферу та загострила екологічні проблеми країни.

Але, не зважаючи на складну ситуацію в Україні, ВГО «Жива планета» в 2014 році видала 28 екологічних сертифікатів, забезпечує розробляння нових та актуалізацію діючих екологічних стандартів, а також провела низку інформаційно-просвітницьких заходів, зокрема в рамках Всесвітнього дня захисту прав споживачів фестиваль Споживача.

Українська програма екологічного маркування у партнерстві з Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління розпочала тісну співпрацю з Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) в рамках реалізації регіональної програми «Екологізація економік в країнах Східного партнерства ЄС» (EaP GREEN).

У 2014 році ВГО «Жива планета» відсвяткувала десятилітню річницю членства в GEN. Заснована на досвіді та дослідженнях членів GEN - ВГО «Жива планета» створила власний орган екологічного маркування та сертифікації, який сьогодні виступає, як сполучна ланка між виробником та споживачем, а також між Україною та міжнародним ринком.

За для покращення процесів екологічного виховання та освіти ВГО «Жива планета» в партнерстві з національним технічним комітетом стандартизації ТК 82 «Охорона навколишнього природного середовища» розробила екологічний стандарт «Зелений клас», якій визначає методи оцінювання полишення екологічних характеристик закладів освіти, зокрема за результатами впровадження заходів з енергозбереження та раціонального споживання водних ресурсів, що дозволяє зекономити ресурси та кошти, які можна спрямувати на зміцнення матеріальної бази та інноваційний розвиток. (стор. 2-3, 6-7).

НП «Екологічний союз» продовжує стратегію «Усі прапори – в гості до нас». Експерти програми екологічного маркування «Листок життя» видали сертифікати відповідності смартфонам південно-корейської фірми Samsung, центральному офісу однієї з найбільших європейських банківських груп Nordea – Нордеа Банку, віконних профілів компанії «Профайн РУС», що входить до міжнародного концерну Profine GmbH – International Profile Group. НП «Екологічний союз» також виступив партнером ЮНЕП в рамках реалізації проекту з упровадження сталих державних закупівель у країнах Східного партнерства ЄС, його експерти взяли участь у проведенні тренінгів для країн-учасниць освітнього проекту – Грузії, України, Молдови, Азербайджану, Білорусії та Вірменії (стор. 18-19).

За матеріалами Екологічного союзу

Перевірено та сертифіковано